čtvrtek 11. září 2008
Bojíte se, že se píchnete?
Pííích, tady to máte! Abyste věděli, tenhle článek píšu, protože se nudím. Taky proto, že mám ráda své věci a nerada se jich zbavuji. A tady najdete pár tipů, jak si své věci udržet co nejdéle. A o co konkrétně jde?
Budu se věnovat oblečení. Oblečení je důležitá věc. Lidé dají na to, aby byli v teple, ale leckdy mnohem více na to, aby vypadali stylově. Roztrhaly se vám kalhoty, máte je rádi, ale stále chcete vypadat stylově? Řešení je celá řada!
Kalhoty
Pokud nosíte kalhoty dlouhé a sahají vám téměř na zem, je v podstatě jisté, že konce nohavic se časem ošoupají, zešednou, ztvrdnou a nakonec se začnou trhat či rozpadat. V takovém případě si zkrátka z dlouhých kalhot udělejte krátké. Existuje několik způsobů.
1) Můžete kalhoty zkrátit jen o kousek a udělat si tříčtvrťáky. Dobře si změřte, jak je sestříháváte, aby na všech stranách byly stejné. Pak jednoduše ohněte zastřižené konce směrem dovnitř a prošijte. Prošít se dají několika způsoby. Můžete je prošít tak, aby vypadaly jako obyčejné tříčtvrťáky, v tom případě si ale musíte dávat pozor na steh, způsob, jak kalhoty prošijete, a to, aby stehy byly pokud možno rovnoměrně. Pak je asi praktičtější využít šicího stroje.
2) Poněkud zajímavější způsob je vyrobit si Aladinovy tříčtvrťáky. Takové kalhoty pak dělají jakýsi pytlovitý efekt, který může ale ve výsledku vypadat velmi dobře. stačí, když jsou kalhoty volnější a na konec dáte gumičku, která stáhne okraj okolo vaší nohy. Změřte si gumičku ještě předtím, než začnete šít, a dejte si záležet, aby i nenatažená seděla přesně kolem vaší nohy, v žádném případě vás nesmí tlačit! Šev pak je o trochu jednodušší, stačí použít jen velmi jednoduchý jednořadový steh, abyste udrželi gumičku tam, kde má být. Pro lepší efekt se dá nějaká ta gumička našít i na kraj každé nohavice, kalhoty pak budou okolo nohou volnější. Vzhledem k náročnosti to ale začátečníkům v této oblasti silně nedoporučuji.
3) Třetí způsob je asi ten nejjednodušší, zkrátka kalhoty sestříháte a neprošijete vůbec. I s tím se dá ale slušně vyhrát, nemusíte je jednoduše zkrátit. Zkuste si třeba na konci udělat stylové cáry, které vám povlají okolo nohou. Případně si můžete kalhoty rozpárat a nechat z nich čouhat hromady dlouhých nití, ani to nevypadá úplně špatně.
4) Pokud jde o džíny, můžete si kalhoty zabrat na druhou stranu tak, aby vypadaly jako přeložené. Vypadají pak skvěle! Nezapomeňte ale, že ať je zabíráte na kteroukoliv stranu, prošívat musíte stále zevnitř, aby šev byl co nejméně vidět. Pokud chcete, aby vidět byl, můžete to zkusit zvenčí, pak ale doporučuji vyzkoušet si to nejprve na něčem jiném (pokud možno z toho samého materiálu), abyste se ujistili, že váš šev vypadá dobře.
4) Úplně stejně, jako jste si vyrobili tříčtvrťáky, můžete si vyrobit i krátké šortky, ujistěte se ale, že i když si kalhoty ustříhnete a zaberete, nebudou vás škrtit.
Kalhoty mohou být třeba také prodřené na rozkroku. I taková situace se ale dá řešit, a to starou dobrou záplatou. Záplaty nemusí vždycky vypadat špatně, dokonce se záplatované kalhoty i prodávají. V tomto případě je ale vhodná záplata zcela jiné barvy než samotné kalhoty, můžete třeba na tmavou džínovinu dát středně tmavou hnědou kůži, takové kalhoty vypadjí velmi dobře. Výhodou je, že když děláte záplatu, nemusíte nic prostříhávat nebo párat, zkrátka záplatu našijete na povrch. Bohužel je ale nutné si dát pozor, jak vypadá váš steh, protože švy jsou vidět a aby kalhoty působily dostatečně esteticky, musí švy taky trochu vypadat k světu. Střih je také trochu složitější, nejlepší je vyzkoušet si látku sám na sobě, když mám zrovna oblečené kalhoty, které se chytám použít. Látky si vezmu dostatečný kus, ozkouším ji tak, aby přesně seděla i na přeložené a pomačkané části a namaluji si (případně si od někoho nechám namalovat) jakýsi obrys oblasti, kterou vystříhnu a použiji. Budete muset na každou nohavici ustříhnout jeden kus a pak je sešít dohromady. A pozor, zatímco švy okolo záplaty budou vidět, švy na záplatě být vidět nesmí, tudíž sešitý kousek přikládejte na kalhoty švem dolů! A pokud by se vám zdálo, že vaše nová ozdoba je příliš nápadná, můžete si přišít záplaty ještě jinam. Výsledný efekt by ve zjednodušené verzi mohl vypadat třeba takhle (za kvalitu se omlouvám).
Ponožky
Myslíte si, že s děravými ponožkami se nedá nic dělat? Omyl, i ponožky mohou být stylové. Některým z vás může chození v ponožkách a v sandálech vadit, jiní ho preferují, protože se jim nohy lepí k botám a je jim to nepříjemné. Pro takové lidi, a pak pro ty, kteří třeba nenosí boty na doma, mohou být stylové ponožky bez špičky pěkným módním doplňkem. Ponožky s děravými palci zkrátka prostřihnete tak, aby vám byly vidět konečky prstů. Prostřižené kraje ponožek pak nadvakrát přeložíte směrem ven a zevnitř prošijete. Pokud máte prodřené paty, postup je o něco těžší, paty musíte prostřihnout hezky, aby na nich nebyly zuby, případně je jen maličko přeložit směrem dovnitř a udělat šev na okraji, aby měl zároveň i ozdobnou funkci. Abych to upřesnila, máte tu k tomu nákres (ehm, za jeho kvalitu se opět omlouvám... 8-DDD), samozřejmě ale nemusíte na jednu ponožku aplikovat obě úpravy, jak je to tam. Klik.
Triko
Trika jsou ošemetná věc, Vzhledem k tomu, že se většinou dělají z bavlny či z pružnějších materiálů, špatně se s nimi pracuje. Pokud ale tuhle zábranu dokážete obejít, můžete si opět hrát se starými triky. Kromě toho, že se dá staré triko použít jako hadr na utírání prachu, mu v případě nouze můžete ustříhnout rukávy (pokud se švy mezi trikem a rukávy pářou tak, že vám přijde, že už to spravit nepůjde...) a udělat stejnou věc jako s nohavicemi od kalhot, tudíž nechat triko roztrhané, ale stylově, části rukávů u dlouhorukávých trik (pokud se rozpadají či pářou rukávy), které se dají prošít a to jakoukoliv z metod uvedených nahoře (přeložit dovnitř i ven, udělat pytlovité rukávy či dokonce prošít tak, aby švy byly vidět na krajích rukávů, případně nechat na cáry nebo s vyčuhujícími nitěmi) či ustříhnout spodek a udělat si kratší letní triko. V tom případě můžeme opět docílit obyčejného efektu tím, že triko přeložíme dovnitř a prošijeme, nebo můžeme nechat triko na cáry či s vyčuhujícími nitěmi. Pak se nám ale nabízí další možnosti jako třeba navěšet na ony cáry či nitě drobné korálky (pěkně vypadají dřevěné) nebo zaplést nitky do copánků či jiných pletenců a do nich pak vložit po několika barevných bavlnkách. Stejně tak se dá měnit i celý styl trika - ustřihněte rukávy a kraje nezašívejte, dole triko nechte na cáry a navěšte na něj korálky, k tomu si pořiďte pěknou sponu a kus látky o barvě, která s trikem bude dobře ladit, z té si udělejte proužek, který na krajích prošijete, sponu dejte doprostřed a konce zašijte ke švům po stranách a máte pěkné triko na divoko i s páskem. Výsledek vypadá asi takto (korálky si musíte domyslet, s těmi se mi vážně nechtělo babrat...).
Nakonec bych snad jen chtěla dodat, abyste nevyhazovali žádné kusy látky, co doma najdete - vždycky se mohou hodit. Pokud najdete chvilku času a trochu trpělivosti a zkusíte si to, poznáte, že za ten výsledek to rozhodně stojí. Navíc je takový způsob do jisté míry značná úspora peněz, takže se snažte. ;) A pamatujte, pokud budete mít své staré věci rádi, budou mít rády i ony vás. ;)
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
Žádné komentáře:
Okomentovat